Silikón na výrobu formy - Sviecky výroba a predaj sviecok z chránenej dielne. e shop.

Sviečky originál handmade
Prejsť na obsah
Silikón na výrobu foriem pre sviečky, mydla, sadru, včelí vosk, medzistienky, cukrárov a pekárov, polymérnej hliny, akrylových a polyesterových živíc, ale aj pre cement a epoxidové živice. Ponúkame Vám kvalitný a nezávadný potravinársky silikón pre cukrárov a pekárov na výrobu foriem z marcipánu, K2, čokolády, fondánu, karamelu, isomalt a iných cukrárenských hmôt, ktorý je schválený a testovaný v akreditovanej laboratórnej skúšobni podľa STN EN ISO/IEC 17025. Silikón sa dá využiť aj pre rybárov na výrobu woblerov, plavákov a olovených záťaží. Základnými výhodami silikónov pre výrobu presných ohybných odlievacích foriem je mimoriadne veľký rozsah prevádzkových teplôt - 60°С - +250°С. Vysoká pevnosť v ťahu a odolnosť proti opotrebovaniu a pretrhnutiu, zaručuje dlhú životnosť formy. Veľmi vysoká presnosť v reprodukcii malých detailov povrchu a ich stabilita. Nepodlieha pliesní, vysoká elasticita a veľká pružnosť formy. Silikóny na výrobu foriem si môžete objednať priamo tu v e shope. Ceny silikónov sú uvedené s DPH. Tovar zasielame kuriérskou službou.
silikón RTV - 2, balenie 1kg
RTV - 2 silikón na výrobu foriem farba snehobiela 1kg
21.50 €
Vložiť
silikón S 24 balenie 500g
S 24 potravinársky špeciálny formovací silikón určený na výrobu potravinárskych a cukrárenských foriem. farba mliečna 500g
15.50 €
Vložiť
Silikón RTV - 2 s katalyzátorom. Je to najmäkšia silikónová zmes na výrobu tých najmäkších a najpružnejších foriem, ktorá má tvrdosť len 5 shore. Silikón má tie najlepšie vlastnosti pre výrobu tej najkvalitnejšej formy. So silikónom sa perfektne pracuje, veľmi dobre sa mieša, doba spracovateľnosti je 15 - 60 min. /podľa dávkovania katalyzátora/. Má vynikajúce mechanické vlastnosti, najmä pevnosť v ťahu je veľmi pružný, netrhá sa a pri rezaní formy nepuká. Má výbornú zatekavosť pre tie najpresnejšie detaily odliatkov /okopíruje aj vlas/. Na separáciu foriem sa veľmi dobre osvedčili prostriedky, saponáty na umývanie riadu v pomere 1:1 s vodou. Separácia týmto spôsobom je fantastická, z vlastnej skúseností môžem len odporučiť. Silikón sa mieša s katalyzátorom v pomere hmotnostných dielov 100:2 - 2,5. príklad na 1kg silikónu 20 - 25 ml katalyzátora/. Silikón vhodný na výrobu foriem - mydla, sviečky, sadry, vosku, pre včelí vosk a medzistienky.
Popis a vlastnosti silikónu.
Tvrdosť (podľa Shora А), najmenej 5 jed.            
Odolnosť proti odieraniu 3 kN/m
Relatívne predĺženie pri roztrhnutí 400 v %             
Podmienená pevnosť v ťahu 1,5 MPа (kgs/cm2)

Silikón S 24 Je špeciálny formovací silikón určený na výrobu všeobecných potravinárskych a cukrárenských foriem.
Má výbornu zatekavosť i pre tie najdokonalejšie a najpresnejšie detaily. Veľmi riedka tekutá silikónová zmes, s ktorou sa výborne a ľahko pracuje. Potravinársky silikón je dvojzložkový a veľmi pružný, ktorý sa skladá sa zo zložky A a zložky B tvrdidla (vždy súčasť balenia). Výsledná forma je veľmi odolná proti deformácii, vysokým a nízkym teplotám - 60°С - +250°С. Silikón je najvhodnejší pre tie najdokonalejšie výrobky s najjemnejšími detailami, ktorý ich dokonale okopíruje. Vzhľadom k vysokej zatekavosti a nízkej viskozite nie je nutná výveva. V potravinárstve sa používa na zdobenie z marcipánu, K2, čokolády, fondánu, karamelu, isomalt a iných cukrárenských hmôt.  Má veľmi všestranné použitie nielen v potravinárstve, ale aj pri výrobe mydla, sviečok, odliatkov zo sádry, plastu a iných materiálov. Vyrobené silikónové formy sú pružné a odolné voči vysokým teplotám. Silikónovú formu môžete vkladať do mrazničky a je odolá až do 250°C.

Návod na použitie silikónu RTV 2.
Silikón si otvoríme 2 hod pred použitím aby z neho vyšli bublinky a necháme ho zohriať na izbovú teplotu, potom ho dôkladne premiešame bez katalyzátora. Pomer katalyzátora priamo ovplyvňuje dobu tuhnutia, ale aj dobu spracovania. Miešací pomer pre spracovanie silikónu je na 1 kg silikónu 20 - 25 ml katalyzátora, ktorý je súčasťou balenia.
Presné dávkovanie dosiahnete pomocou injekčnej striekačky, ktorá nieje v balení. Silikón s katalyzátorom dobre a dôkladne premiešame. Miešame zľahka, aby sa nám nevytvárali bubliny. Silikón nalievame z čo najmenšej výšky do najbližšieho bodu modelu alebo formovacej nádobky, aby sa zbytočne nevytvárali bublinky. Silikón tuhne podľa teploty, ak je v miestností 20°C tuhne 8 hod, ak je v miestností 25 °C tuhne 5 hod. Pre dokonalé stuhnutie formy je 24 hod. Najlepšie sa pracuje so silikónom pri izbovej teplote. Vyrobiť si doma silikónovú formu je veľmi jednoduché a zvládne to každý.
Stručný popis výroby silikónovej formy, ktorú potom môžeme použiť pri odlievaní sviečok, sadry, polyméroch, živici, či výrobe mydla. Takže najprv si pripravíme všetky veci, ktoré budeme potrebovať. Silikón, duplikát, ktorý chceme kopírovať, separačný roztok, paličku na miešanie, nádobku do ktorej budeme odlievať.
Je dôležité zvoliť vhodnú veľkosť nádobky, ak bude príliš veľká, použijeme zbytočne veľa silikónovej hmoty. Naopak, ak bude príliš malá, tak bočné "steny" budú tenké, forma sa bude viac ohýbať a výsledok sa tak zdeformuje. Ak si chceme vyrobiť formu napr: na mydlo tak nám stačí hrúbka stien 0,5 cm, pretože forma je nízka a tak bude pekne pružná. Pri vyšších formách musíme robiť hrubšie steny a nemali by byť tenšie ako 1 cm. Najprv si natrieme predmet na duplikáciu separačným roztokom, aby sa nám ľahšie odlepil od silikónu po ztuhnutí. Ako separačný roztok môžme použiť akýkoľvek saponát z kuchyne na riad, ktorý zriedime s vodou v pomere 1:1. Pozor olejom nikdy nenatierame ! Ak sme natreli predmet na duplikáciu, tak ho vložíme do nádobky a zospodu zafixujeme /tavnou pištoľou/, aby nám nevyplával po naliatí silikónu. Silikón a katalyzátor zmiešame spolu a dbáme na dôkladné premiešanie. Silikón nalievame z cca 15 - 30 cm výšky do najbližšieho bodu modelu alebo formovacej nádobky. Dbáme na pomalé nalievanie, aby sme zabránili nežiadúcemu vytváraniu bublín. Ak máme možnosť tak si formu zvybrujeme, ak nie tak stačí formu jemne poklepkať o stôl, alebo môžme použiť akýkoľvek elektrický kuchynský spotrebič namiesto vibračného stola. Ak máme všetko hotové tak necháme formu stuhnúť. Forma tuhne podľa teploty, ak je v miestností 20°C tuhne 8 hod, ak je v miestností 25 °C tuhne 5 hod. Po ztuhnutí si môžme formu rozrezať na dve polovice, vybrať duplicitný predmet čo sme odkopírovali a forma je hotová. Pri náročnejších silikónových formách môžeme formu zalievať aj na dva krát. V prvej fáze si zalejeme určitú časť formy a necháme stuhnúť. V druhej fáze formu dolejeme a necháme stuhnúť. Obidva celky sa pevne spoja a vytvoria tak homogénny kus /jeden celok/ ktorý bude pevný a nebude sa oddeľovať.
Poznámka: So silikónom RTV 2 sa vynikajúco pracuje, ak sa dodrží jednoduchý postup.
Odporúčam z vlastnej dlhoročnej skúsenosti a forma bude 100% ! Formu zalievame na dvakrát. Najprv si namiešame malé množstvo silikónu / 50 g silikónu + 2 ml katalyzátora/ dobre premiešame a formu zalejeme po prvýkrát. Bubliny z formy jednoducho vyfúkame s fénom na vlasy /studeným  vzduchom/. Silikón vo forme necháme stuhnúť. Ak nám forma stuhla, tak ju dolejeme silikónom zmiešaným s katalyzátorom až do vrchu formy a necháme stuhnúť.

Návod na použitie potravinárského formovacieho silikónu S 24.
Postup práce je veľmi jednoduchý, dokáže to každý. Tak že najprv si pripravíme vecičku ktorú chceme odlievať. Potom si pripravíme plastovú nádobku  /zo šampónu, pitnej vody, džúsu/do ktorej to budeme odlievať. Je dôležité zvoliť vhodnú veľkosť nádobky. Ak bude nádobka príliš veľká, použijeme zbytočne veľa silikónovej hmoty. Naopak, ak bude príliš malá, tak bočné steny budú tenké, forma sa bude viac ohýbať a výsledok sa tak zdeformuje. Hrúbka stien budúcej formy by nemala byť tenšia ako 1cm. Vecičku si jemne natrieme separačným roztokom, aby sa nám ľahšie odlepila od silikónu po zatuhnutí. Ako separačný roztok môžeme použiť akýkoľvek saponát z kuchyne na riad,  ktorý zriedime s vodou v pomere 1:1. Pozor olejom nikdy nenatierame! Ak sme natreli vecičku, tak ju vložíme do nádobky a zo spodu ju zafixujeme, aby nám nevyplávala po naliatí silikónu. Zafixovať ju môžete aj s taviacou pištoľou. Keď už máme pripravenú nádobku aj s vecičkou vo vnútri na zalievanie, tak si pripravíme silikónovú hmotu. Na rozmiešanie hmoty môžeme použiť čokoľvek /drevenú alebo umelo hmotnú varechu, ale miešame len rúčkou, najlepšie je použiť ploché a hranaté miešadlo/. Otvoríme si silikón a zmiešame obidve zložky A+B spolu v pomere 1:1. Dbáme na dôkladné premiešanie obidvoch zložiek v nádobe, aj na dno a steny nádoby. Po zmiešaní obidvoch zložiek môžeme zaliať vecičku v nádobke. S hmotou sa nemusíme ponáhľať a rýchlo zalievať, máme čas, tuhne pomaly. Táto hmota je riedka ale radšej pomaly lejeme aby sa nám dostala všade a aby nám tam neostal vzduch. Ak to máme zaliate tak to necháme stuhnúť. Forma tuhne najlepšie pri izbovej teplote 24 hodín. Hotovú formu si môžeme aj rozrezať pre lepšie vyberanie komplikovaných odliatkov. Kelímky a zvyšok zo silikónu vyhodte do odpadu s plastami. Pri náročnejších silikónových formách môžeme formu zalievať aj na dva krát. V prvej fáze si zalejeme určitú časť formy a necháme stuhnúť. V druhej fáze formu dolejeme a necháme stuhnúť. Obidva celky sa pevne spoja a vytvoria tak homogénny kus /jeden celok/ ktorý bude pevný a nebude sa oddeľovať.
Prajeme Vám veľa krásnych odliatkov.
Ak si netrúfate vyrobiť formu sami, tak nám zašlite vecičku, ktorú chcete duplikovať a my Vám formu vyrobíme. Cena formy sa určuje podľa váhy, náročností a spotrebovaného silikónu //cca 1kg/24 €//.

Tu je niekoľko ukážok vyrobených silikónových foriem na odlievanie, razenie, pečenie, odtláčanie, varenie a zdobenie.
Návrat na obsah